عرفان و حکمت
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتپرسش پاسختماس با ما
کانال تلگرام عرفان و حکمت
فهرست عناوین دانشنامه بر اساس حروف الفبا
آ-ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

زلف

زلف عبارت است از تجلى جلال الهى به صفت قهر مانند مانع و قابض و قهار و مميت و مضلّ و ضار، چه رخسار و زلف بتان مه پيكر را به حسب جامعيت نشأت انسانى از اين دو صفت متقابل بهره و نصيب داده‌اند، آينه روى زيبا كه با تجلى جمالى لطف از روى روشنى و نور مناسبتى تام و سلسله زلف چليپا را با تجلى جلالى قهر از جهت تيرگى و ظلمت و خفا مشابهتى تمام هست و شاهد حقيقى را كه عبارت است از حقيقت به اعتبار حضور و ظهور با آنكه در پرده هر جلالى جمالى مختفى در شوكت هر جمالى جلالى متوارى است، توان گفت كه از وراى تتق هر جمالى جلالى نيز جمالى پيدا و از اشعه انوار بهر جمالى جلالى هويداست.

زنار

زنار (اصطلاح عرفانی) عبارتست از: کمر خدمت و طاعت محبوب بستن (سیر و سلوک (طرحی نو در عرفان عملی شیعی))، و زُنّار: علامت یکرنگی و یک جهتی در دین متابعت راه یقین باشد (رساله میر سید علی همدانی در شرح مرادات حافظ). زنّار عبارت است از بستن عقد(رساله مشواق).

زیارت امام حسین در شب نیمه شعبان

زیارت امیرالمومنین

زیارت امیرالمومنین در شب بیست و هفت رجب

هنگام زیارت در مقابل ضریح کنار در ورودی ایستاده بگو:

أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ أَنَّ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ عَبْدُ اللَّهِ وَ أَخُو رَسُولِ اللَّهِ وَ أَنَّ الْأَئِمَّةَ الطَّاهِرِينَ مِنْ خَلَفِهِ (وُلْدِهِ) حُجَجُ اللَّهِ عَلَى خَلْقِهِ .

سپس داخل شده رو به طرف ضریح، پشت به قبله ایستاده صد مرتبه تکبیر گفته سپس بگو:

زیارت امیرالمومنین در هفده ربیع الاول

زیارت پیامبر گرامی اسلام

زیارت پیامبر گرامی اسلام در هفدهم ربیع الاول

سید بن طاووس در کتاب شریف اقبال به مناسبت روز هفدهم ربیع الاول این روایت را نقل می‌کنند:

امام صادق علیه السلام در بیان چگونگی زیارت از راه دور می‌فرمایند: پیامبر گرامی اسلام همانطور که از راه نزدیک صدای زائر را می‌شنود از راه دور نیز جواب زائر را می‌دهد پس اگر می‌خواهی از راه دور ایشان را زیارت کنی چیزی شبیه قبر در مقابل خود درست کرده نام آن حضرت را بر آن بنویس. سپس غسل نموده بایست و با توجه کامل و حضور قلب بگو:

زیارت رجبیه