عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتپرسش پاسختماس با ما
تلگرام

فهرست عناوین مقاله

پاسخ استاد واسطی به شبهات مخالفین این روزهای عرفان

در این صفحه پیام‌های صوتی و یادداشت‌های استاد واسطی در پاسخ به هجمه اخیر مخالفان عرفان و حکمت (رمضان و شوال ۱۴۴۰) به صورت یکجا ارائه می‌شود.

نامه حجة‌الاسلام شوقیان به آقای معاونیان

معلوم است که استقبال روز افزون به کلمات و آثار و تالیفات بزرگ مردانی همچون امام خمینی و شهید مطهری و علامه طباطبایی و علامه طهرانی و شهید دستغیب و علامه حسن زاده و علامه جعفری و ده‌ها و ده‌ها نفر از حکما و عرفا قلب و دل و سر و همه جای شما را به درد می‌آورد.

نامه دوم حجة‌الاسلام شوقیان به تفکیکیان

چگونه است که ارادت یک عالِم تفکیکی، به رهبر نهضت باید تحسین و تمجید و ذکر شود و البته که باید بشود، اما مکتب و مرام آن رهبر که مروّج ارادت است باید تقبیح شود و کتمان؟

نقد رویای رسولانه آقای دکتر عبدالکریم سروش

اولا کلام الله معنادار است ثانیاً کلام الله خارج از مکانیزم و فرآیند شهودهای دیگر نیست ثالثاً اثبات حجیت و عصمت کلام الله قوامش به شهادت صاحب این کلام است، کسی که صاحب این شهود الهی است پیامبر اکرم است که همه نشئات را در ایشان حضور دارند لذا اهل عرفان از آن تعبیر می‌کنند به کشف اَتّم محمدی.

وصی مرحوم قاضی (۳) مقام عرفانی حضرت آقای حاج سید هاشم موسوی حداد

آیا مرحوم حضرت آقای حاج سید هاشم موسوی حداد وصی باطن مرحوم قاضی و جانشین معنوی ایشان بوده اند یا نه؟

در این مقاله به این سوال پاسخ داده می‌شود.

وصی مرحوم قاضی (۲) مقام عرفانی مرحوم آیة الله العظمی بهجت

آیا مرحوم قاضی وصی رسمی دیگری غیر از مرحوم آیة الله قوچانی داشته‌اند؟ آیا کس یا کسان دیگری نیز بوده‌اند که وصی ظاهر (وصی رسمی) ایشان بوده و به تصریح ایشان وصایتی داشته باشند یا نه؟

در این مقاله به این سولات پاسخ داده می‌شود.

وصی مرحوم قاضی (۱) مقام عرفانی مرحوم آیة الله حاج شیخ عباس قوچانی

یکی از مسائلی که أخیراً در فضای مجازی منتشر شده و در حال گسترش است، بحث از وصی مرحوم قاضی أفاض الله علینا من برکات نفسه القدسیّة است. سلسله مقالات حاضر نقدی بر برخی مسائل منتشر شده است که متأسفانه مشتمل بر تعریضات ناصوابی به محضر حضرت آیة الحق حضرت آقای حاج سید هاشم موسوی حداد قدس سره می‌باشد.

ارتباط آیة الله بهجت و آیة الله قاضی

«مرحوم آقای قاضی عنایت خاصی نسبت به ایشان داشت آقا ضیاءالدین آملی فرزند آیت الله العظمی حاج شیخ محمد تقی آملی در جلسه درس آیت الله بهجت در حضور ایشان برای حضار نقل كرده بود كه من به چشم خود دیدم كه مرحوم آقای ميرزا علی آقای قاضی در نماز به ايشان اقتدا نمودند.»