عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > دانشنامه > دوام طهارت

طهارت

تغییر عنوان از: دوام طهارت
انتشار: یکشنبه ۱۹ ذی‌القعده ۱۴۳۵

دوام طهارت در فقه مستحب است. سالک باید تلاش کند همیشه در حال طهارت به سر برد. حالت ناپاکی برای سالک مضر است، غسل‌های مستحب و به‌ویژه غسل جمعه را باید به‌جا آورد. ماندن در حالت جنابت برای سالک سمی مهلک است.

دوام طهارت

سالک باید تلاش کند همیشه در حال طهارت (وضو و...) به سر برد. حالت ناپاکی برای سالک مضرّ است. در حال جنابت ماندن، سالک را ساقط میکند. استاد میفرمود:

«اگر هم دسترسی به آب ندارید، تیمم بدل از غسل به‌جا آورید تا روح کمتر آلوده گردد. این تیمم مبیح للصّلوهٔ (مجوز نماز) نیست».

بسیاری از مردم حتی مؤمنان متعهد عادت کردهاند که شب هنگام که نزدیکی می‌کنند، بخوابند و پیش از نماز صبح غسل جنابت کنند، این کار برای سالک سمّی مهلک است.

در حالات مرحوم قاضی گفتهاند:

روزی شاگردان، ایشان را سرماخورده یافتند و فهمیدند ـ به تصریح خود ایشان ـ که نیاز به غسل واجب و در دسترس نبودن آب گرم و باز نبودن حمامهای عمومی در شب، باعث آن بوده است. ایشان فرموده بود: «نتوانستم تحمل کنم و تا صبح در حال جنابت بمانم و لذا با آب سرد غسل کردم».

به هر حال، سالک باید به مجرد جنب شدن، غسل کند. زن سالک باید به مجرد قطع خون حیض، غسل کند. سالک باید همیشه با وضو باشد. غسلهای مستحب و به‌ویژه غسل جمعه را به‌جا آورد. امیرمؤمنان علی صلواةالله علیه هرگاه میخواست کسی را با وصف تنبلی وصف کند، چنین میفرمود:

«از ترک‌کنندهٔ غسل جمعه تنبل‌تر است» (بحارالانوار، ج۷۸، ص۱۲۸).

مطالب مرتبط

شرایط لازم سلوک: ترک عادات، عزم، رفق و مدارا، وفا، ثبات، مراقبه، محاسبه، مؤاخذه، مسارعت، ارادت، ادب، نیت، صمت، جوع، خلوت، سهر، دوام طهارت، خاکساری، ترک لذات، کتمان سرّ، استاد، ورد، نفی خواطر، ذکر، فکر.

عناوین دیگر این نوشتار
 • طهارت (عنوان اصلی)
 • دوام طهارت