عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > دانشنامه > مخالفان عرفان و حکمت > تفکیکیان > اعلام تفکیک > حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان

حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان

انتشار: یکشنبه ۱۷ جمادی‌الاولی ۱۴۳۶ - بروزرسانی: جمعه ۲۶ شعبان ۱۴۳۷

حجة‌الاسلام و المسلمين سيد جعفر سيّدان برجسته‌ترين چهره نسل سوم جريان تفكيك است. وي متولد۱۳۱۳ شمسی بوده و تمامی دوران مقدّمات و سطوح را در نزد اساتيد حوزه علميه خراسان گذرانده‌است.

سید جعفر سیدان

امروزه برجسته‌ترين چهرة نسل سوم جريان تفكيك حجة‌الاسلام و المسلمين سيد جعفر سيّدان است.[۱] وي متولد۱۳۱۳ شمسي بوده و تمامي دوران مقدّمات و سطوح را در نزد اساتيد حوزه علميه خراسان گذرانده‌است. و سپس چندين سال در دروس فقه و اصول آيت الله حاج سيد محمد هادي ميلاني و آيت الله شيخ هاشم قزويني شركت نموده اما ديدگاه‌هاي وي گوياي اين حقيقت است كه بيشتر از شيخ هاشم قزويني رنگ گرفته‌است.

همچنين مباحث كلامي و معرفتي و بخشي از كتب فلسفي را در محضر شيخ مجتبي قزويني گذرانده‌است و از وي بسيار اثر پذيرفته و مانند وي پيوسته با معارف عرفاني و فلسفي مخالفت مي‌ورزد تا آنجا كه به درستي وي را وفادارترين پيرو شيخ مجتبي مي‌دانند.

سال‌هاست كه در حوزه خراسان به تدريس عقائد مشغول بوده و هم‌اكنون علاوه بر آن تفسير نيز تدريس مي‌نمايد.

وي خطيبي پر كار و توانا است و خدمات اجتماعي بسيار زيادي در بين تودۀ مردم و طلاب نموده و توانسته به نيكويي مباني مكتب تفكيك به ويژه مخالفت حكمت و عرفان را در مشهد و برخي شهرهاي ديگر ترويج دهد.

در زمينة مبارزه با وهابيت نيز تلاش‌هاي زيادي نموده و فعاليتهاي در خور تحسيني داشته‌است.

آثاري از وي به طبع رسيده كه به جز دو مقالۀ كوتاه فوائد النبويه و ميزان شناخت بقيه همه مصاحبه‌ها و سخنراني‌ها يا دروس ايشان است كه تدوين شده است؛ مانند: اصول عقائد(مباحث اعتقادي براي دبيران دبيرستان‌هاي سيستان و بلوچستان)، آيات العقائد(دروس تفسير آيات توحيدي)، معاد...

پانویس

۱. منبع اصلي اين قسمت پايگاه رسمي اطلاع رساني ايشان است

عناوین دیگر این نوشتار
 • حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان (عنوان اصلی)
 • سید جعفر سیدان
 • حجةالاسلام و المسلمین سیدان
مربوط به دسته های: اعلام تفکیک -