عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتتماس با ما

حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان

حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیّدان خطیبی پركار و توانا و برجسته‌ترین چهره نسل سوم جریان تفكیك است. وی متولد ۱۳۱۳ شمسی بوده و تمامی دوران تحصیل خویش را نزد اساتید حوزه علمیه خراسان گذرانده‌است.

سید جعفر سیدان

امروزه برجسته‌ترین چهره‌ی نسل سوم جریان تفكیك حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیّدان است. وی متولد ۱۳۱۳ شمسی بوده و تمامی دوران مقدّمات و سطوح را در نزد اساتید حوزه علمیه خراسان گذرانده‌است. و سپس چندین سال در دروس فقه و اصول آیت‌الله حاج سید محمدهادی میلانی و آیت‌الله شیخ هاشم قزوینی شركت نموده اما دیدگاه‌های وی گویای این حقیقت است كه بیشتر از شیخ هاشم قزوینی رنگ گرفته‌است.

همچنین مباحث كلامی و معرفتی و بخشی از كتب فلسفی را در محضر شیخ مجتبی قزوینی گذرانده‌است و از وی بسیار اثر پذیرفته و مانند وی پیوسته با معارف عرفانی و فلسفی مخالفت می‌ورزد تا آنجا كه به درستی وی را وفادارترین پیرو شیخ مجتبی می‌دانند.

سال‌هاست كه در حوزه خراسان به تدریس عقائد مشغول بوده و هم‌اكنون علاوه بر آن تفسیر نیز تدریس می‌نماید.

وی خطیبی پر كار و توانا است و خدمات اجتماعی بسیار زیادی در بین تودۀ مردم و طلاب نموده و توانسته به نیكویی مبانی مكتب تفكیك به ویژه مخالفت حكمت و عرفان را در مشهد و برخی شهرهای دیگر ترویج دهد.

در زمینۀ مبارزه با وهابیت نیز تلاش‌های زیادی نموده و فعالیتهای در خور تحسینی داشته‌است.

آثاری از وی به طبع رسیده كه به جز دو مقالۀ كوتاه فوائد النبویه و میزان شناخت بقیه همه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها یا دروس ایشان است كه تدوین شده است؛ مانند: اصول عقائد (مباحث اعتقادی برای دبیران دبیرستان‌های سیستان و بلوچستان)، آیات العقائد (دروس تفسیر آیات توحیدی)، معاد...


مقالات مرتبط:

عناوین دیگر این نوشتار
  • حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان (عنوان اصلی)
  • سید جعفر سیدان
  • حجةالاسلام و المسلمین سیدان
مربوط به دسته های:اعلام تفکیک -