عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.

شب اول رجب

انتشار: شنبه ۱ شعبان ۱۴۳۵ - بروزرسانی: سه‌شنبه ۲۷ رمضان ۱۴۳۶

شب اول ماه‌ رجب

متن اصلی: شب اول ماه رجب در بیان مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی - نویسنده: مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

شب اول ماه رجب یکی از چهار شبی می‌باشد که احیاء آن تاکید شده است.

ادعیه این شب

مستحب است هنگام رؤیت هلال ماه رجب این دعا خوانده شود: «اللّهُمَّ بارِكْ لَنا فِي رَجَبٍ وَ شَعْبانَ، وَ بَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّيامِ وَ الْقِيامِ، وَ حِفْظِ اللِّسانِ، وَ غَضِّ الْبَصَرِ، وَ لا تَجْعَلْ حَظِّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ»[۱]

و همچنین مستحب است انسان بعد از نماز عشا بگوید:اللّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّكَ مَلِيكٌ، وَ أَنَّكَ عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ مُقْتَدِرٌ ، وَ أَنَّكَ ما تَشاءُ مِنْ أَمْرٍ يَكُونُ، اللّهُمَّ إِنِّي أَتَوَجَّهُ إِلَيْكَ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ نَبِيِّ الرَّحْمَةِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ، يا مُحَمَّدُ يا رَسُولَ اللَّهِ إِنِّي أَتَوَجَّهُ إِلَى اللَّهِ رَبِّي وَ رَبِّكَ‌ لِيُنْجِحَ بِكَ طَلِبَتِي، اللّهُمَّ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ، وَ بِالأَئِمَّةِ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ أَنْجِحْ طَلِبَتِي، [۲] و سپس حاجات خود را از خداوند درخواست کند.

نمازهای شب اول

برای این شب نماز‌هائی نقل شده که در این‌جا به دو نماز آسان در این شب اشاره می‌کنیم:

اول: بعد از نماز مغرب ده نماز دو رکعتی بخواند که در هر رکعت یک مرتبه سوره «فاتحه» و «اخلاص» خوانده شود،

از پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم روايت شده است كه فرمودند:

این نماز را روح‌الامین به من آموخته و کسی که آن را بجا بیاورد خود و خانواده و مال و فرزندانش محفوظ مانده و از عذاب قبر پناه داده مى‌شود و از صراط، بدون حساب، مانند برق مى‌گذرد.

دوم: دو ركعت نماز بعد از نماز عشا خوانده شود که در ركعت اول آن سوره «فاتحه» و «الم نشرح» را يك مرتبه، «قل هو اللّه احد»را سه مرتبه و در ركعت دوم سوره «فاتحه» و «الم نشرح» و«قل هو اللّه احد»و «معوذتين» را هر كدام يك مرتبه بخواند سپس تشهد خوانده و سلام دهد و بعد از آن سى مرتبه «لا اله إلا اللّه»گفته و سپس سى مرتبه بر پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم صلوات بفرستد.

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرمودند:

كسى كه در شب اول ماه رجب این نماز را بخواند گناهان گذشته او آمرزيده شده و او مانند روزى می‌شود كه از مادر متولد شده‌است.

نمازی برای هر شب این ماه

مستحب است در ماه رجب شصت رکعت خوانده شود به این صورت که هر شب این ماه دو رکعت که در هر رکعت آن سوره فاتحه را يك مرتبه وقل يا أيها الكافرون ‌را سه مرتبه و قل هو اللّه احدرا يك مرتبه بخواند و هنگامى كه سلام نماز را داد، دستهاى خود را بلند كرده و بگويد:لا إلهَ الا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيْكَ لَهُ له الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيى وَ يُميتُ وَ هُوَ حَىُّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلى‌ كُلِّ شَىْ‌ءٍ قَدِيْرٌ وَ إِلَيْهِ الْمَصِيْرُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ الا بِاللَّهِ العَلِىِّ العَظِيْمِ اللّهُمَ صَلِّ عَلى‌ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ النَبىِّ الأُمِّى‌ و دستهاى خود را بصورت بكشد.

پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرمودند:

«هر كس چنین کند خداوند متعال دعاى او را مستجاب و ثواب شصت حج و شصت عمره به او مى‌دهد.»

نافله شب در شب اول ماه‌ رجب

مستحب است انسان باقيمانده شب را تا فرا رسيدن وقت نماز شب مشغول به ذكر يا فكر يا مناجات به تناسب حال خود باشد، آنگاه نماز شب را بجا آورده و بعد از هشت ركعت نماز شب سجده نموده و در سجده خود دعای امام ابى الحسن اول عليه السّلام در اقبال روايت شده است را بخواند. و بعد از نماز وتر دو دعایی را که در كتاب اقبال روايت شده بخواند.

پانویس

۱. لإقبال بالأعمال الحسنة (ط - الحديثة)، ج‌۳، ص: ۱۷۳

۲. الإقبال بالأعمال الحسنة» (ط - الحديثة)، ج‌۳، ص: ۱۷۵

عناوین دیگر این نوشتار
 • شب اول رجب (عنوان اصلی)
 • شب اول ماه رجب
مربوط به دسته های: شب اول رجب - مراقبات ماه رجب -