عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.

روز آخر رجب

انتشار: پنج‌شنبه ۲۲ رجب ۱۴۳۵ - بروزرسانی: شنبه ۲۰ شعبان ۱۴۳۷
منبع: المراقبات ترجمه ابراهیم محدث بندرریگی ، صفحهٔ ۱۶۳ تا ۱۶۵

بیان مرحوم ملکی تبریزی در اهمیت روز آخر ماه رجب

مرحله مهم ديگرى كه در اين ماه براى سالك وجود دارد روز آخر اين ماه است.

از مهمترين اعمال اين روز خواندن قسمت سوم نماز سلمان رحمه اللّه - كه در مطالب روز اول شرح آن گذشت - مى‌باشد. قسمت سوم آن نيز مانند دو قسمت پيشين ده ركعت است جز اين كه بجاى دعاهاى قبل بين هر دو ركعتى اين دعا را مى‌خواند:«لا إله إلا اللّه وحده لا شريك له له الملك و له الحمد يحيي و يميت و هو حيّ لا يموت بيده الخير و هو على كلّ شي‌ء قدير و صلّى اللّه على سيّدنا محمّد و آله الطّاهرين و لا حول و لاقوّة الا باللّه العليّ العظيم.»«»

در اين روز بايد در عرضه اعمال و عرض ناتوانى و كوتاهى خود تلاش نموده و همراه با اعتراف صادقانه و حيايى خالص و با وارد شدن از در فضل بزرگ او براى تمام حالات و اعمال خود چاره‌جويى نموده و آنان را اصلاح نمايد. و با دوستان روسفيد خداوند به او متوسل شود.

كه او كريم بوده و كرامت را براى اوليا و بندگانى كه بدنبال وسيله‌اى به در او آمده و محتاج به رحمت او هستند، دوست دارد. در كتاب خود آورده است: أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ وَ يَجْعَلُكُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَليلاً ما تَذَكَّرُون[۱]‌،اى كسى كه وقتى او را بخوانند بيچارگان را اجابت نموده و گرفتاريشان را برطرف مى‌نمايد. و باين جهت كه او «كريم العفو» مى‌باشد. و «كريم العفو» را به كسى كه گناهان را بخشيده و آنها را تبديل به چند برابر نيكى مى‌كند تفسير كرده‌اند. و بايد در توسل و عرضه اعمال و عرض ناتوانى و كوتاهيها لطافت بخرج داده و مراقب باشد كه مبادا با پايان ماه از حمايت مولاى خود خارج شود. و به درگاه خداى متعال تضرع نمايد كه او را براى هميشه در حمايت خود قرار دهد و حمايت او در ماه يا حالت يا مكان خاصى نباشد. و بايد در اين جهت اهتمام داشته و از اهل غفلت نباشد.

پانویس

۱. النمل : ۶۲

عناوین دیگر این نوشتار
 • روز آخر رجب (عنوان اصلی)
 • روز آخر ماه رجب
مربوط به دسته های: روز آخر رجب - مراقبات ماه رجب -