عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتتماس با ما

روز آخر رجب

منبع: المراقبات ترجمه ابراهیم محدث بندرریگی ، صفحهٔ ۱۶۳ تا ۱۶۵

از مهمترین اعمال روز آخر رجب خواندن قسمت سوم نماز حضرت سلمان می‌باشد.

در اهمیت روز آخر ماه رجب

مرحله مهم دیگری که در این ماه برای سالک وجود دارد روز آخر این ماه است.

از مهمترین اعمال این روز خواندن قسمت سوم نماز سلمان رحمه اللّه - که در مطالب روز اول شرح آن گذشت - می‌باشد. قسمت سوم آن نیز مانند دو قسمت پیشین ده رکعت است جز این که بجای دعاهای قبل بین هر دو رکعتی این دعا را می‌خواند:«لا إله إلا اللّه وحده لا شریک له له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حيّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شی‌ء قدیر و صلّی اللّه علی سيّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لا حول و لاقوّة الا باللّه العليّ العظیم.»

در این روز باید در عرضه اعمال و عرض ناتوانی و کوتاهی خود تلاش نموده و همراه با اعتراف صادقانه و حیایی خالص و با وارد شدن از در فضل بزرگ او برای تمام حالات و اعمال خود چاره‌جویی نموده و آنان را اصلاح نماید. و با دوستان روسفید خداوند به او متوسل شود.

که او کریم بوده و کرامت را برای اولیا و بندگانی که بدنبال وسیله‌ای به در او آمده و محتاج به رحمت او هستند، دوست دارد. در کتاب خود آورده است: أَمَّنْ يُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ وَ يَجْعَلُكُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلیلاً ما تَذَكَّرُون (النمل: ۶۲)،ای کسی که وقتی او را بخوانند بیچارگان را اجابت نموده و گرفتاریشان را برطرف می‌نماید. و باین جهت که او «کریم العفو» می‌باشد. و «کریم العفو» را به کسی که گناهان را بخشیده و آنها را تبدیل به چند برابر نیکی می‌کند تفسیر کرده‌اند. و باید در توسل و عرضه اعمال و عرض ناتوانی و کوتاهیها لطافت بخرج داده و مراقب باشد که مبادا با پایان ماه از حمایت مولای خود خارج شود. و به درگاه خدای متعال تضرع نماید که او را برای همیشه در حمایت خود قرار دهد و حمایت او در ماه یا حالت یا مکان خاصی نباشد. و باید در این جهت اهتمام داشته و از اهل غفلت نباشد.

عناوین دیگر این نوشتار
  • روز آخر رجب (عنوان اصلی)
  • روز آخر ماه رجب
مربوط به دسته های:روز آخر رجب - مراقبات ماه رجب -