عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتپرسش پاسختماس با ما

حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان

تغییر عنوان از: حجةالاسلام و المسلمین سیدان
انتشار: دوشنبه ۱۸ جمادی‌الاولی ۱۴۳۶

حجة‌الاسلام و المسلمين سيد جعفر سيّدان برجسته‌ترين چهره نسل سوم جريان تفكيك است. وي متولد۱۳۱۳ شمسی بوده و تمامی دوران مقدّمات و سطوح را در نزد اساتيد حوزه علميه خراسان گذرانده‌است.

سید جعفر سیدان

امروزه برجسته‌ترين چهرة نسل سوم جريان تفكيك حجة‌الاسلام و المسلمين سيد جعفر سيّدان است.[۱] وي متولد۱۳۱۳ شمسي بوده و تمامي دوران مقدّمات و سطوح را در نزد اساتيد حوزه علميه خراسان گذرانده‌است. و سپس چندين سال در دروس فقه و اصول آيت الله حاج سيد محمد هادي ميلاني و آيت الله شيخ هاشم قزويني شركت نموده اما ديدگاه‌هاي وي گوياي اين حقيقت است كه بيشتر از شيخ هاشم قزويني رنگ گرفته‌است.

همچنين مباحث كلامي و معرفتي و بخشي از كتب فلسفي را در محضر شيخ مجتبي قزويني گذرانده‌است و از وي بسيار اثر پذيرفته و مانند وي پيوسته با معارف عرفاني و فلسفي مخالفت مي‌ورزد تا آنجا كه به درستي وي را وفادارترين پيرو شيخ مجتبي مي‌دانند.

سال‌هاست كه در حوزه خراسان به تدريس عقائد مشغول بوده و هم‌اكنون علاوه بر آن تفسير نيز تدريس مي‌نمايد.

وي خطيبي پر كار و توانا است و خدمات اجتماعي بسيار زيادي در بين تودۀ مردم و طلاب نموده و توانسته به نيكويي مباني مكتب تفكيك به ويژه مخالفت حكمت و عرفان را در مشهد و برخي شهرهاي ديگر ترويج دهد.

در زمينة مبارزه با وهابيت نيز تلاش‌هاي زيادي نموده و فعاليتهاي در خور تحسيني داشته‌است.

آثاري از وي به طبع رسيده كه به جز دو مقالۀ كوتاه فوائد النبويه و ميزان شناخت بقيه همه مصاحبه‌ها و سخنراني‌ها يا دروس ايشان است كه تدوين شده است؛ مانند: اصول عقائد(مباحث اعتقادي براي دبيران دبيرستان‌هاي سيستان و بلوچستان)، آيات العقائد(دروس تفسير آيات توحيدي)، معاد...

پانویس

۱. منبع اصلي اين قسمت پايگاه رسمي اطلاع رساني ايشان است

عناوین دیگر این نوشتار
  • حجة‌الاسلام و المسلمین سید جعفر سیدان (عنوان اصلی)
  • سید جعفر سیدان
  • حجةالاسلام و المسلمین سیدان