عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.

آیت الله مروارید

انتشار: سه‌شنبه ۱۳ رجب ۱۴۳۵
فهرست
 • ↓۱- شيخ حسنعلي مرواريد (۱۳۲۹ . ۱۴۲۵ ه.ق)[۱]
 • ↓۲- پانویس

شيخ حسنعلي مرواريد (۱۳۲۹ . ۱۴۲۵ ه.ق)[۱]

مرحوم آیة‌الله ميرزا حسنعلي مروارید [۲] كه پس از وفات پدر در نه سالگي، در دامان عالم شهير و سالك مجاهد حاج شيخ حسنعلي نخودكي (۱۲۷۹- ۱۳۶۱ ه.ق) پرورش يافته بود در هنگام تشرّف میرزا ۱۱ ساله بود.‌ وي در ۱۳ سالگی وارد حوزه علميه شد‌ و از همان نوجواني با ميرزا مهدي اصفهاني آشنا گرديد و در دروس وي شركت مي‌نمود به گونه‌اي برخي از شاگردان ميرزا به شركت وي در درس با سن كم اعتراض نمودند .[۳] دروس سطح را از مرحوم نخودكي و شيخ كاطم دامغاني و شيخ هاشم قزويني و دروس خارج و معارف را از ميرزا فراگرفت.

رابطة وي با مرحوم ميرزا – كه از نوجواني آغاز شده بود- به هيچ روي منحصر در رابطة استاد و شاگردي به معناي مصطلح نبود بلكه ايشان به ميرزا ارادت و عشق داشته و از دستورات وي اطاعت مي‌نمودند[۴]

آیة‌الله مروارید به بركت ۲۴ سال حضور در محضر مرحوم نخودكي از زهد و دنيا گريزي و حسنات اخلاقي ‌فراواني برخوردار بود و از اين روي در مشهد داراي مقبوليت و محبوبيتي زيادي گشت و تحت تأثير تقواي مرحوم نخودكي هيچ‌گاه بسان مرحوم ميرزا نسبت به حكما و عرفا تندي و اسائه ادب نمي‌كرد.

تنها اثر معارفي ايشان «تنبيهات حول المبدأ و المعاد» است كه در اواخر عمر ايشان تأليف شده و تفكيكيان متأخر به آن اهتمام زيادي دارند و شباهت‌هاي زيادي با نظريات ميرزا دارد. آن مرحوم موفّق به درس‌گرفتن حكمت و عرفان نگشتند و آثار اين ناآشنائي در اثر مزبور نيز خود را نشان مي‌دهد.

پس از مرحوم ميرزا ايشان سال‌ها به تدريس خارج مشغول بودند و جمعي از فضلاي حوزة خراسان از محضرشان بهره‌مند شدند.

پانویس

۱. ۱۲۸۹ – ۱۳۸۳ ه.ش

۲. زندگي‌نامه وي كه با نام مرواريد علم و عمل توسط محمد الهي خراساني تدوين شده‌است، منبع اصلي اين نوشتار مي‌باشد

۳. مرواريد علم وعمل، ص۴۰

۴. مرواريد علم وعمل، ص ۴۰ و ص۶۵و۶۶

عناوین دیگر این نوشتار
 • آیت الله مروارید (عنوان اصلی)
 • شیخ حسنعلی مروارید
مربوط به دسته های: اعلام تفکیک -