عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
  • مقاله

    بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
    مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
    یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
  • دانشنامه

    دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
    منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
    در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.

لیلة الرغائب

تغییر عنوان از: لیله الرغائب
انتشار: شنبه ۲۴ رجب ۱۴۳۵

لیله الرغائب

متن اصلی: ليلة الرغايب در بیان مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی - نویسنده: مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

در روایتی رسول اکرم درباره این شب و علت نام‌گذاری آن فرمودند:

از اولين شب جمعه در ماه رجب غافل نشويد. این شب را فرشتگان «ليلة الرغائب» مى‌نامند. چون وقتی كه يك سوم از شب می‌گذرد هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين نمى‌ماند مگر اين كه در كعبه و اطراف آن جمع مى‌شوند. آنگاه خداوند مى‌فرمايد:اى فرشتگانم هر چه مى‌خواهيد از من درخواست كنيد. فرشتگان عرض مى‌كنند: حاجت ما اين است كه از روزه‌داران رجب درگذرى. خداوند مى‌فرمايد: اين كار را انجام دادم.

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی می‌فرمایند: خوب است به مقتضای آیه وَ إِذا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ حَسيباً [۱] در این شب زیاد برای فرشتگان صلوات بفرستیم.

سپس پیامبر فرمودند:

كسى كه روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بين نماز مغرب و عشا شش نماز دو رکعتی که در هر ركعت سوره فاتحه يك مرتبه، انا انزلناه في ليلة القدر سه مرتبه وقل هو اللّه احد را دوازده مرتبه بخواند، و هنگامى كه نماز تمام شد، هفتاد مرتبه بگوید: «اللّهمّ صلّ على محمّد النّبىّ الأمىّ و على آله»، سپس سجده كرده و در سجده هفتاد بار بگويد:«سبّوح قدّوس ربّ الملائكة و الرّوح»، سپس سر خود را بلند كرده و بگويد:«ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلّم إنّك أنت العلىّ الأعظم‌», آنگاه بار ديگر به سجده رفته و در سجده همان چيزى را بگويد كه در سجده اول گفت، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاء اللّه تعالى برآورده مى‌شود.

و درباره ثواب این نماز می‌فرمایند:

قسم به كسى كه جانم در دست اوست، هيچ بنده يا كنيزى - از بندگان و كنيزان خدا - اين نماز را بجا نمى‌آورد، مگر اين كه خداوند گناهان او را مى‌بخشد گرچه گناهان او مثل كف دريا و بعدد شن و بوزن كوهها و بعدد برگهاى درختان باشد و روز قيامت هفتصد نفر از خويشان خود را كه همگى سزاوار آتش باشند شفاعت مى‌كند. و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترين صورت، با روى گشاده و خندان و زبان فصيح براى او مى‌فرستد كه مى‌گويد: اى محبوب من مژده بده، از هر سختى نجات پيدا كردى. مى‌پرسد: تو كيستى؟ رويى بهتر از روى تو نديده و بويى به خوشبويى تو مشامم نرسيده. جواب مى‌دهد: اى محبوب من من ثواب آن نمازى هستم كه در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى، امشب آمده‌ام تا حقت را ادا كرده، مونس تنهايى تو بوده و وحشتت را از بين ببرم، و زمانى كه در صور دميده شود، در عرصه قيامت بر سرت سايه افكنم. و تو هرگز هيچ خيرى را از جانب مولايت از دست نخواهى داد.

پانویس

۱. نساء. آيه ۸۶.

عناوین دیگر این نوشتار
  • لیلة الرغائب (عنوان اصلی)
  • لیله الرغائب
  • لیله الرغایب
  • لیلة الرغایب
مربوط به دسته های: لیله الرغائب -