عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتپرسش پاسختماس با ما
تلگرام

لیلة الرغائب

تغییر عنوان از: لیلة الرغایب
انتشار: شنبه ۲۴ رجب ۱۴۳۵

لیله الرغائب

متن اصلی: ليلة الرغايب در بیان مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی - نویسنده: مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

در روایتی رسول اکرم درباره این شب و علت نام‌گذاری آن فرمودند:

از اولين شب جمعه در ماه رجب غافل نشويد. این شب را فرشتگان «ليلة الرغائب» مى‌نامند. چون وقتی كه يك سوم از شب می‌گذرد هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين نمى‌ماند مگر اين كه در كعبه و اطراف آن جمع مى‌شوند. آنگاه خداوند مى‌فرمايد:اى فرشتگانم هر چه مى‌خواهيد از من درخواست كنيد. فرشتگان عرض مى‌كنند: حاجت ما اين است كه از روزه‌داران رجب درگذرى. خداوند مى‌فرمايد: اين كار را انجام دادم.

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی می‌فرمایند: خوب است به مقتضای آیه وَ إِذا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلى‌ كُلِّ شَيْ‌ءٍ حَسيباً [۱] در این شب زیاد برای فرشتگان صلوات بفرستیم.

سپس پیامبر فرمودند:

كسى كه روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بين نماز مغرب و عشا شش نماز دو رکعتی که در هر ركعت سوره فاتحه يك مرتبه، انا انزلناه في ليلة القدر سه مرتبه وقل هو اللّه احد را دوازده مرتبه بخواند، و هنگامى كه نماز تمام شد، هفتاد مرتبه بگوید: «اللّهمّ صلّ على محمّد النّبىّ الأمىّ و على آله»، سپس سجده كرده و در سجده هفتاد بار بگويد:«سبّوح قدّوس ربّ الملائكة و الرّوح»، سپس سر خود را بلند كرده و بگويد:«ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلّم إنّك أنت العلىّ الأعظم‌», آنگاه بار ديگر به سجده رفته و در سجده همان چيزى را بگويد كه در سجده اول گفت، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاء اللّه تعالى برآورده مى‌شود.

و درباره ثواب این نماز می‌فرمایند:

قسم به كسى كه جانم در دست اوست، هيچ بنده يا كنيزى - از بندگان و كنيزان خدا - اين نماز را بجا نمى‌آورد، مگر اين كه خداوند گناهان او را مى‌بخشد گرچه گناهان او مثل كف دريا و بعدد شن و بوزن كوهها و بعدد برگهاى درختان باشد و روز قيامت هفتصد نفر از خويشان خود را كه همگى سزاوار آتش باشند شفاعت مى‌كند. و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترين صورت، با روى گشاده و خندان و زبان فصيح براى او مى‌فرستد كه مى‌گويد: اى محبوب من مژده بده، از هر سختى نجات پيدا كردى. مى‌پرسد: تو كيستى؟ رويى بهتر از روى تو نديده و بويى به خوشبويى تو مشامم نرسيده. جواب مى‌دهد: اى محبوب من من ثواب آن نمازى هستم كه در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى، امشب آمده‌ام تا حقت را ادا كرده، مونس تنهايى تو بوده و وحشتت را از بين ببرم، و زمانى كه در صور دميده شود، در عرصه قيامت بر سرت سايه افكنم. و تو هرگز هيچ خيرى را از جانب مولايت از دست نخواهى داد.

پانویس

۱. نساء. آيه ۸۶.

عناوین دیگر این نوشتار
  • لیلة الرغائب (عنوان اصلی)
  • لیله الرغائب
  • لیله الرغایب
  • لیلة الرغایب