عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتتماس با ما

نور مجرد (کتاب)

نور مجرد اولین اثر منتشر شده از آیة‌الله حاج سیّد محمد صادق حسینی طهرانی مدظله فرزند ارشد علامه آیة‌الله حاج سیّد محمد حسین حسینی طهرانی قدّس‌سرّه است که مؤلف در آن به زوایای پیدا و پنهان زندگی سراسر نورِ پدر پرداخته است.

لازم به ذکر است که این اثر مجموعه‌ای سه جلدی است و به عنوان ادامۀ مجموعۀ آیت نور؛ یادنامۀ عارف بالله و بأمر الله، سیّدالطائفتین حضرت علامه آیةالله حاج سیدمحمدحسین حسینی طهرانی عرضه گردیده است.

می‌توانید کتاب نور مجرد را از این صفحه دریافت کنید:

کتاب_نور_مجرد_(جلد_اول).pdf

کتاب_نور_مجرد_(جلد_دوم).pdf

کتاب_نور_مجرد_(جلد_سوم).pdf

فهرست
  • ↓۱- علت نگارش
  • ↓۲- وجه تسمیه کتاب نور مجرد
  • ↓۳- نمای کلی کتاب نور مجرد
  • ↓۴- مطالب مرتبط
  • ↓۵- فایل‌های مرتبط

علت نگارش

مؤلف محترم کتاب آیة‌الله حاج سیّدمحمدصادق حسینی طهرانی دربارۀ علت نگارش کتاب نور مجرد در مقدمۀ آن می‌فرمایند:

پس از آنكه مجلّد اوّل از دوره آيت نور توسّط «مؤسّسه ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام» در شرح احوال اين آيت الهى منتشر شد، عدّه‌اى از حقير درخواست نمودند تا نگارش جلد دوّم آن را بر عهده گرفته و صفحاتى در شرح حالات و مقامات و برخى از خاطرات بجاى‌مانده از ايشان بنگارم.

البتّه خاطرات شيرين و خوشى كه از ايشان در ياد مانده و مشام جان و دل ما همواره از آن معطّر است، و نصائح و دستورالعمل‌هاى درربارى كه راهگشاى سالكين إلى‌اللـه و شوريدگان خداوند متعال بوده و همواره در مشكلات و عقبات راهنما و دستگير خود حقير بوده و هست، بيش از آنست كه در چندين مجلّد بگنجد؛ ولى به حكم وظيفه و أداء ذرّه‌اى از دين آن آيت عظماى حقّ عجالةً با اعتراف به عجز و قصور، شمّه‌اى از آن خاطرات و نصائح جمع‌آورى شد تا چراغ راه سالكان إلى‌اللـه و طالبين كوى لقاء قرار گيرد.

و در بخش دیگری از مقدمه می‌فرمایند:

مسلّما ياد و نام و سيره ايشان و مطالعه أنوار علوم و معارفشان كه سراسر رنگ و بوى توحيد دارد، در حركت‌دادن تشنگان معرفت و مشتاقان و دلباختگان حضرت حق به سوى عالم وحدت بسيار مفيد بوده و به مقتضاى عِندَ ذِكرِ الصَّالِحينَ يَنزِلُ الرَّحمَةُ[ ] موجب تنوّر و روشنى دل و جان خواهد بود.

وجه تسمیه کتاب نور مجرد

مؤلف در بیان وجه تسمیه کتاب به «نور مجرد» در ادامه می‌فرمایند:

با اقتباس از فرمايش مرحوم علاّمه والد در آغاز كتاب روح‌ مجرّد كه خطاب به مرحوم حدّاد فرمودند: «اى نور مطلق و اى روح مجرّد!» اين كتاب نورمجرّد ناميده شد؛ زيرا كه حقيقةً ايشان نورى بودند كه در سايه عبوديّت حضرت حق و خاكسارى در درگاه وى از مرز تعيّن عبور نموده و به وادى اطلاق و تجرّد قدم نهادند.

نمای کلی کتاب نور مجرد

مؤلف محتوای جلد اول این مجموعه را چنین به تصویر می‌کشد:

مطالب اين كتاب كه اكنون جلد اوّل آن به زيور طبع آراسته مى‌شود، مجموعه‌اى از نوشتجات و عرائض حقير در جلسات مختلف است كه توسّط برخى از فضلاء در لجنه علمى ترجمه و نشر دوره علوم و معارف اسلام تحرير و تدوين گرديده است .

جلد أوّل اين كتاب مشتمل بر دو بخش است، بخش اوّل پيرامون قسمتهايى از سيره علمى علاّمه والد در تحصيل علم و برخى رهنمودها و سفارشهاى ايشان براى طلاّب علوم دينى است كه در موفقيّت طلاّب در امر تحصيل بسيار راهگشاست.

بخش دوّم مشتمل بر توضيحاتى درباره مقام عرفانى حضرت علاّمه والد قدّس‌سرّه و برخى از اساتيدشان و كليّات و اصول مكتب عرفانى ايشان و برخى از نصائح و دستورالعملهاى آن بزرگوار پيرامون دقائق و ظرائف سلوك إلى‌اللـه مى‌باشد كه بحمداللـه به جهت اشتمال بر آيات قرآنيّه و شواهد روائيّه و كلمات أساطين أهل معرفت مجموعه‌اى جامع و نافع گرديده است .


اکنون می‌توانید این کتاب را اینجا در یافت کنید.

مطالب مرتبط

فایل‌های مرتبط

عناوین دیگر این نوشتار
  • نور مجرد (کتاب) (عنوان اصلی)
  • کتاب نور مجرد