عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتپرسش پاسختماس با ما
تلگرام

شیخ محمد باقر ملکی میانجی

انتشار: سه‌شنبه ۱۳ رجب ۱۴۳۵- بروزرسانی: شنبه ۲۰ شعبان ۱۴۳۷

شيخ محمد باقر ملكي ميانجي (۱۳۲۴- ۱۴۱۹ ه.ق)

مرحوم آیةاللـه ملکی میانجی [۱] كه زادهٔ آذربايجان است پس از تكميل دروس مقدماتي و بخشي از سطح در آن سرزمين در سال ۱۳۴۹ ه.ق در ۲۵ سالگی به مشهد مشرّف شده و سطوح عالی را نزد مرحوم آقا شیخ هاشم قزوینی و مباحث اعتقادی را نزد مرحوم آقا شیخ مجتبی قزوینی فراگرفت و سپس در درس ميرزا محمد آقازاده و میرزا مهدي اصفهاني شركت كرد و موفق به اخذ اجازهٔ اجتهاد از وي شد.

در سال ۱۳۶۱ ه.ق به آذربايجان بازگشت و پس از هفده سال به قم هجرت نمود و به تدرس خارج اصول و تفسير قرآن پرداخت از آثار او مي‌توان به دورهٔ شش جلدي منهاج البيان في تفسير قرآن و توحيد الامامهٔ اشاره كرد

شخصيت او از آنجا قابل توجه است كه ناشر عقايد ميرزا مهدي اصفهاني در قم بوده‌است و امروزه برخي از كساني كه در اين شهر داعي مكتب تفكيك دارند از شاگردان وي محسوب مي‌شوند.

مرحوم ملكي با وجود تأثر زياد از ميرزا ولي با مسائل فلسفي و فلاسفه بسيار منعطف عمل مي‌نمود و به جاي تندي كردن و انتقاد و كار سلبي، بيشتر به جنبه‌هاي اثباتي و استخراج معارف از كتاب و سنّت پرداخت و اين امر در شاگردان ايشان نيز آشكار است.

پانویس

۱. منبع اصلي اين نوشتار مقدمهٔ كتاب توحيد الامامه است به قلم فرزندش و همچنين يادنامهٔ وي اثر عبدالرحيم اباذري و نیز رك: مكتب تفكيك، ص۳۱۰-۳۱۴

مربوط به دسته های:اعلام تفکیک -