عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
مقاله
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > مقاله > میرزا جواد آقا ملکی تبریزی و بیان اعمال ماه جمادی الاولی

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی و بیان اعمال ماه جمادی الاولی

انتشار: دوشنبه ۹ رمضان ۱۴۳۵ - بروزرسانی: چهارشنبه ۲۸ ربیع‌الثانی ۱۴۳۶
منبع: ترجمه المراقبات ابراهیم محدث بندرریگی صفحه ۸۶ و ۸۷

مهمترين اعمال ‌ماه جمادی الاولی

دعا در این ماه مخصوصا ادعیه جمادی الاولی که در روایات وارد شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پانزدهم جمادی الاولی

روايت شده امام سجاد عليه السّلام در نيمه اين ماه متولد گرديده است.

بنابراين شيعه بايد اين روز را با عمل بزرگ بدارد چنانچه قبلا در مانند چنين روزهايى گفتيم. زيرا مردم بايد روزهاى ولادت زمامداران خود را بزرگ داشته و آداب و تكاليفى را در اين مورد رعايت نمايند. و كدام زمامدارى سزاوارتر از اين زمامداران است كه او را بزرگ بدارند، كسانى كه زمامدار دنيا و آخرت مى‌باشند. علاوه بر اين، زمامداران غاصبانه حكومت مى‌نمايند ولى زمامدارى اينان از طرف بزرگترين زمامداران و حضرت حق به آنان داده شده و سزاوار آن هستند. و نيز كدام زمامدارى براى اداره مردم خود رنجهائى را تحمل نمود كه آنان تحمل نمودند و كدامشان مانند آنان با مردم مواسات نموده و حتى بخاطر نجات و هدايت مردم شهادت را انتخاب كردند و كدام زمامدارى تا اين حد براى مردم سودمند بوده است. بنابراين باندازه خدماتشان تكليف داريم اين روزها را بزرگ بداريم. روز خود را نيز به همان طريقى كه روزهاى شريف را به پايان مى‌رساند، ختم كند چنانچه چند بار به آن اشاره شد. و ماه خود را نيز همانگونه كه ماههاى ديگر را ختم مى‌نمود به پايان برساند چنانچه قبلا نيز اشاره شد.

مطالب مرتبط