عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتتماس با ما

نمازهای ماه رجب

منبع: المراقبات ترجمه ابراهیم محدث بندرریگی ، صفحهٔ‌۱۴۲ و ۱۴۳

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در این نوشتار به اهمیت ایام البیض در این ماه اشاره کرده و چند نماز برای این ایام ذکر می‌نمایند.

نمازهاى ماه مبارک رجب

نمازهايى كه در شبهاى اين ماه وارد شده است را نبايد بطور كلى ترك نمود بلكه نمازهاى آسان آن را كه وقت زيادى نمى‌گيرد و انسان را از تحصيل علم و ساير اعمال باز نمى‌دارد بايد خواند. و سالك به همين منوال عمل كند تا ايام بيض. و در شبهاى «ايام بيض» باندازه نشاط و حال خود نمازها را زياد كند.

در شبهاى ايام بيض نمازى را كه در آن سوره «يس»، «تبارك» و«قل هو اللّه احد»خوانده مى‌شود بخواند. اين نماز در اقبال از «احمد بن ابى العينا» از امام صادق عليه السّلام روايت شده و فضيلت زيادى نيز براى آن نقل شده است[۱].

و بهتر است در دو شب اول ايام بيض بعضى از نمازهاى مختصرى را كه براى اين دو شب روايت شده است، خوانده و در شب پانزدهم نمازى را كه در اقبال از امام صادق عليه السّلام روايت شده است بخواند. امام صادق عليه السّلام فرمود:

«در شب نيمه رجب، دوازده ركعت نماز مى‌خوانى در هر ركعت حمد و سوره‌اى خوانده و موقعى كه از نماز فارغ شدى سوره «حمد»، «معوذتين»، «اخلاص» و «آية الكرسى» را هركدام چهار بار مى‌خوانى و بعد از آن چهار بار مى‌گويى:«سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الا اللّه و اللّه اكبر» سپس مى‌گويى«اللّه اللّه ربّي و لا اشرك به شيئا ما شاء اللّه و لا قوّة إلا باللّه العليّ العظيم».

اگر توفيقى بود در شب سيزده و چهارده ماه نيز به عبادات هميشگى خود اضافه كرده و همانگونه كه درباره احياى شب اول گفتيم، بخاطر مراقبت اين شب را تا صبح به عبادت بپردازد و سه روز «ايام بيض» را روزه بگيرد.

پانویس

۱. الإقبال بالأعمال الحسنة (ط - الحديثة)، ج‌۳، ص: ۲۳۰

قال جعفر بن محمد صلوات اللّه عليه: أعطيت هذه الأمّة ثلاث أشهر لم يعطها أحد من الأمم، رجب و شعبان و شهر رمضان، و ثلاث ليال لم يعط أحد مثلها: ليلة ثلاث عشرة و ليلة أربع عشرة و ليلة خمس عشرة من كل شهر، و أعطيت هذه الأمة ثلاث سور لم يعطها أحد من الأمم: يس و «تَبارَكَ الْمُلْكُ» و «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ»، فمن جمع بين هذه الثلاث فقد جمع أفضل ما أعطيت هذه الأمّة.

فقيل: و كيف يجمع بين هذه الثلاث؟ فقال: يصلّي كل ليلة من ليالي البيض من هذه الثلاثة الأشهر، في الليلة الثالثة عشر ركعتين، يقرء في كل ركعة فاتحة الكتاب و هذه الثلاث سور، و في الليلة الرابعة عشر اربع ركعات، يقرء في كل ركعة فاتحة الكتاب، و هذه الثلاث سور، و في الليلة الخامسة عشر ستّ ركعات، يقرء في كل ركعة فاتحة الكتاب و هذه الثلاث سور، فيجوز فضل هذه الأشهر الثلاثة و يغفر له كلّ ذنب سوى الشرك.

عناوین دیگر این نوشتار
  • نمازهای ماه رجب (عنوان اصلی)
  • نمازهای رجب
مربوط به دسته های:نمازهای ماه رجب - مراقبات ماه رجب -