عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
دانشنامه
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.

رزق حلال

انتشار: سه‌شنبه ۲۱ ذی‌القعده ۱۴۳۵ - بروزرسانی: شنبه ۲۰ شعبان ۱۴۳۷
منبع: کتاب سیر و سلوک (طرحی نو در عرفان عملی شیعی) صفحه ۳۲۱ و ۳۲۲

سالک نه تنها به شدت از حرام و مشتبه گریزان است، بلکه در حلال و مباح هم گشاده‌دستی نمی‌کند. سالک می‌داند که حرام یعنی معصیت و معصیت با طاعت که روح سلوک است، تناقض دارد. گاه یک لقمۀ حرام مدت‌ها سالک را از وظایف و توفیقات محروم می‌سازد. البته وسواس هم خوب نیست.

حلال‌خوری و ترک حرام و مشتبه

سالک در حلال و مباح گشاده‌دستی نمی‌کند، چه رسد به اینکه گرد مشتبه یا حرام بگردد. سالک جز حلال نمی‌خورد، جز حلال نمی‌پوشد، جز در مسکن حلال سکنی نمی‌گزیند، جز با همسر شرعی مراوده ندارد و ... . سالک می‌داند که حرام یعنی معصیت و معصیت با طاعت که روح سلوک است، در تنافی است.

از سخن امام حسین سلام الله علیه در سخنرانی روز عاشورا برداشت می‌شود که حرام خواری می‌تواند به امام‌کُشی بینجامد [۱].

گاه، یک لقمۀ حرام مدت‌ها سالک را از وظایفش محروم می‌سازد. سالک از مشتبه هم گریزان است و می‌داند مشتبه دالان ورودی حرام است به تعبیر روایات

«فَمَنْ رَتَعَ حَوْلَ الْحِمَی أَوْشَكَ أَنْ یقَعَ فِیهِ» [۲]؛ «هرکس در اطراف غُرق‌گاه بچرخد، چه بسا در آن وارد می‌شود».

استاد در پاسخ به پرسش کسی دربارۀ پول مشتبهی فرموده بود: «این پول‌ها خوردن ندارد». البته چنانچه گذشت وسواس هم خوب نیست و سالک نباید اصول مسلّم فقهی مانند «حلیت غذای بازار مسلمانان»، «لزوم حمل کار مسلمان بر وجه صحیح» و ... را نادیده بگیرد و خود را در مشقت بیفكند. بر اساس آنچه گفته شد، سالکی که حقوق واجب شرعی مالی خود را همانند خمس و زکات نپردازد، سالك نیست.

مطالب مرتبط

زاد و توشه سالک

پانویس

۱. موسوعۀ کلمات الامام الحسین، ص۴۲۲.

۲. وسائل الشیعة، ج۲۷، ص۱۶۷.

مربوط به دسته های: بایسته های سیر و سلوک -