عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتتماس با ما

آیا فرشتگان ثواب یا عقاب «نیت ها» را هم می نویسند؟

آیت‌الله‌ جوادی آملی در پاسخ به پرسشی درباره فرشتگان و نوشتن نیت کارهای انسان به روایتی از امام کاظم علیه ‌السلام اشاره و به این پرسش پاسخ داد.

به گزارش پايگاه عرفان و حكمت در پرتو قرآن و عترت به نقل ازایکنا، این مفسر قرآن در پاسخ به این پرسش، گفت: از امام کاظمعلیه ‌السلام سؤال شد: فرشتگان اعمال ما را که می‌نویسند، آیا خاطرات و نیت‌هایی را که فقط از دل گذرانده‌ایم و هنوز به لباس عمل در نیاوردیم هم می‌نویسند؟ حضرت فرمودند: آیا بوی باغ و بستان و بوی کثافت و گنداب یکی است؟ اگر از کنار باغی پر از گل و معطر بگذرید، بوی خوب احساس می‌کنید و چنانچه بوی بد به مشام انسان برسد، می‌فهمد که این جا کثافت و زباله است. از بو می‌توان فهمید که از کنار باغ می‌گذریم یا از کنار چاه.

ایشان همچنین در پاسخ به سوالی درباره نقش رهبران الهی در درمان بیماری‌های روحی و اخلاقی تصریح کرد: بیشتر بیماری‌های جسمی با درد همراه است و شخص مریض از بیماری خویش آگاه می‌شود؛ ولی بیماری‌های اخلاقی و روحی این‌گونه نیست و آگاه نبودن از مرض‌های اخلاقی، خودْ بیماری دیگری است.

وي ادامه داد: رهبران الهی با نهی از منکر و یادآوری کیفر الهی، به عضو بیمار انسان فشار می‌آورند تا او از بیماری خویش آگاه شود و در درمان آن بکوشد؛ ولی بیماری که از یادآوری مرض خود می‌رنجد، طبیب را دشمن خویش می ‌پندارد و این رنجش نیز نوعی بیماری اخلاقی است؛ زیرا پزشک باید عضو دردمند را نشان دهد و در صورت لزوم، آن را قطع کند تا دیگر اعضا سالم بمانند.

ایشان با اشاره به ذکری که امام صادق علیه السلام به فضیل توصیه کرد گفت: اسماعیل بن فضیل از حضرت امام صادقعلیه ‌السلام معنای آیه: ﴿وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَا؛ ۱۳۰ سوره طه﴾ را پرسید آن حضرتعلیه ‌السلام فرمود: بر هر مسلمانی لازم است قبل از طلوع خورشید و پیش از غروب آن ده بار بگوید: «لا إله إلاّ الله، وحده لا شریک له، له الملک وله الحمد، یحیی ویمیت وهو حیّ لا یموت، بیده الخیر، وهو علی کل شی‌ءٍ قدیر».