عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > چرا ارتکاب گناه در مدت محدود دنیایی عذاب ابدی را به همراه دارد؟

چرا ارتکاب گناه در مدت محدود دنیایی عذاب ابدی را به همراه دارد؟

چرا انساني كه مدتي محدود در دنيا زندگي مي‌كند، در صورت ارتكاب گناه به عذاب ابدي مبتلا مي‌شود؟ آيا اين مسئله با عدل خدا سازگار است؟

آیت الله جوادی آملی
پاسخ:۱

منبع: نسيم انديشه دفتر دوم - صفحه ۵۸ و ۵۹


ابديت و خلود در عذاب، به همه انسان‌ها مربوط نمي‌شود. مسلمان گناه‌كار با توبه مطهر مي‌گردد. در غير اين صورت در برزخ و قيامت پاك مي‌شود و اگر با اينها هم پاك نشد، به جهنم كشيده مي‌شود؛ ولي در جهنم ماندگار نيست. اگر در اين دنيا براي پاكي خود از كدورت معاصي اقدامي نكرد، در آن دنيا او را پاك مي‌كنند؛ ولي پاك كردن مسلمان، آنجا با آتش و بسيار جانكاه است.

علت سخت بودن مرگ براي برخي انسان‌ها نيز همين است. هنگام مردن، روح بايد از بدن جدا شود. تصور كنيد، دندان كسي را بدون بي‌حسي بكشند، دليل درد دندان اين است كه مي‌خواهند روح را از اين دندان جدا كنند. حال اگر بخواهند بدون تخدير، روح را از همه بدن جدا كنند، چه خواهد شد؟ علت سختي جان كندن بعضي همين است.

مردان الهي پيش از مردن، خود را ميرانده‌اند:

«موتوا قبل أن تموتوا».[۱]

آن‌ها روح خود را از تعلقات بدني نجات داده‌اند و به دلارام حقيقي پيوسته‌اند، به همين دليل جان كندن براي آنان بسيار آسان است. هرچه تعلق انسان به بدن كمتر باشد، جان كندن نيز براي او آسان‌تر است.

از يكي از معصومان عليهم‌السلام پرسيدند:

شهداي كربلا اين همه تير، نيزه، سنگ و شمشير را چگونه تحمل كردند؟ حضرت فرمود: علاقه آن‌ها به تن نبود تا دردي احساس كنند. دردي كه آن‌ها متحمل شدند، به اندازه فشار دادن گوشت يك دست با دست ديگر بود.

پانویس

۱. بحار الانوار، ج۶۶، ص۳۱۷.