عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > پیش گویی ظهور؛ اخبار از لوح محو و اثبات و یا لوح محفوظ؟

پیش گویی ظهور؛ اخبار از لوح محو و اثبات و یا لوح محفوظ؟

در کتاب شریف نور مجرد ص ۵۰۹ کلام مرحوم انصاری را در مورد سفیانی آورده اند که «سفیانی الآن هفده سال دارد»

ظهور در كلام آيت الله سيد محمد صادق حسيني طهراني؛ نزديكي ظهور و علائم آن

از طرفی می دانیم که در روایات، سخن از بدا آمده است چنانچه در مورد خودشان هم فرموده‌اند در بیانات ما هم ممکن است بدا حاصل شود مانند آنچه در مورد امامت بعضی ائمه عليهم‌السلام و نیز در مورد بعضی علائم ظهور وارد شده

البته غیر از مواردی که تصریح به حتمی بودن شده‌است حال سوال اینجاست که فرضاً که ما آقای انصاری را انسان کامل هم بدانیم؛ اولیا و کاملین هم همیشه از لوح محفوظ سخن نمی‌گویند. شاید فرمایش ایشان از محو و اثبات بوده‌است اگرچه اصل سفیانی چنانچه در روایات آمده از حتمیات است اما چه دلیلی داریم که همه جزییاتش همینطور باشد مثلا آن شخص بنا بوده سفیانی باشد اما به جهاتی بدا حاصل شده و سفیانی مثلا در هزار سال دیگر خروج می‌کند و شخص دیگری خواهد بود

بالاخره آیا دلیل یقینی دارید که سخن آقای انصاری از لوح محفوظ است یا خودشان به این مطلب تصریح فرموده‌اند که این سخن را از لوح محفوظ می‌گویم؟ یا علامه طهرانی تصریح فرموده‌اند که این سخن ایشان قطعی است و از لوح محفوظ است؟ و آیا صرف کامل بودن دلیل می‌شود که سخن شخص از لوح محفوظ باشد؟

حاج شیخ محمد حسن وکیلی
پاسخ:۱
بسم الله الرحمن الرحیم

سفیانی یک شخص جزئی خارجی است و وقتی مرحوم آقای انصاری از ولادتش خبر می‌دهند دیگر بداء معنا ندارد چون در گذشته‌ها که بداء ممکن نیست. این سؤال را باید دربارة مثلاً ادراک فرزند حضرت آقای انصاری نسبت به زمان ظهور پرسید که آیا بداء در آن ممکن است یا نه؟ بنده که تشخیص نمی‌دهم و قضاوت دربارة آن متوقف بر اطلاع از قرائن صدور کلام است و باید توضیح آن را از خدمت حضرت آیت‌الله طهرانی مدظله پرسید. اجمالاً می‌دانم ایشان با وجود دقت فراوان در مسائل علمی نسبت به قرب ظهور حضرت بقیةالله عجّل‌الله فرجه الشریف کاملاً یقین دارند.