عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > معارف فلسفی با معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام چه تفاوتی دارند؟

معارف فلسفی با معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام چه تفاوتی دارند؟

اگر هيچ فرقى بين فلسفه (الهيات) با روايات و آيات نيست، جز اختلاف تعبير، پس آنچه پروردگار متعال و ائمه معصومين عليهم السلام از جهت تعبير آورده‌اند، اتم و اكمل است و اگر بهتر از آن يافت مى‌شد، مى‌فرمودند، به اين لحاظ چه حاجتى به تعبيرهاى فلاسفه و حكما مى‌باشد؟

علامه سید محمد‌حسین طباطبائی
پاسخ:۱

منبع: بررسى‌هاى اسلامى(به كوشش سيد هادى خسرو شاهى)، ج‌۲، ص: ۱۷۵

اگر بگوييم هيچ فرقى ميان فلسفه و آيات و روايات نيست جز اختلاف تعبير، منظور (چنان كه در پاسخ سؤال دوم گفته شد) اين است كه معارف حقيقيه كه كتاب و سنّت مشتمل بر آنهاست و با زبان ساده و عمومى بيان شده، همان معارف حقيقيه است كه از راه بحث‌هاى عقلى به دست مى‌آيد و با زبان فنّى و اصطلاحات علمى بيان شده و فرق اين دو مرحله همان فرق زبان عمومى ساده و زبان خصوصى فنّى است، نه اين‌كه بيانات دينى فصيح‌تر و بليغ‌تر است.