عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > عرفان شیعی با دیگر مکتب‌های عرفانی اسلامی یا غیراسلامی چه تفاوتی دارد؟

عرفان شیعی با دیگر مکتب‌های عرفانی اسلامی یا غیراسلامی چه تفاوتی دارد؟

عرفان شيعي با ديگر مكتب‌هاي عرفاني اسلامي يا غير اسلامي چه تفاوتي دارد؟

آیت الله جوادی آملی
پاسخ:۱

منبع: نسيم انديشه دفتر اول - صفحه ۱۲۲ و ۱۲۳


در عرفان شيعي راهي كه به ولايت الهي مي‌رسد، از راه ولايت اهل بيت(عليهم‌السلام) است. علاوه بر اين در عرفان شيعي بايد به همه احكام و دستورات شريعت عمل شود، و در طريقت نيز از ولاي اين خاندان بگذرد و از آن تجاوز نكند و تنها همين را مسير راه قرار بدهد، زيرا در روايات ولايت اميرمؤمنان عليه‌السلام صراط مستقيم معرفي شده است. [۱]

انسان، هم بايد به احكام ظاهري عمل كند و همه عبادات يا معاملات او بر اساس شريعت باشد و هم در مسئله ء رهبري، از ولايت خاندان پيامبر صلوات اللّه و سلامه عليه تجاوز نكند و آن را مسير راه قرار دهد، چون حصن ولايت: «ولاية علي بن أبي‌طالب حصني»[۲] دالان ورودي حصن مهم‌تري است: «كلمة لا إله إلاّ اللّه حصني». [۳]

بنابراين، عرفان شيعي در مسير دين و ولايت حركت مي‌كند؛ يعني به آنچه آيه شريفه (ما آتاكم الرسول فخذوه و ما نهاكم عنه فانتهوا) [۴] و حديث شريف ثقلين [۵] بيان كرده‌اند، عمل مي‌كند.

پانویس

۱. الكافي، ج ۱، ص ۴۱۶.

۲. بحار الانوار، ج ۳۹، ص ۲۴۶.

۳. همان، ج ۴۹، ص ۱۲۷.

۴. سوره حشر، آيه ۷.

۵. قال النبي(‌صلي الله عليه و آله و سلم): «إنّي تارك فيكم الثقلين ما إن تمسّكتم بهما لن تضلّوا، كتاب اللّه و عترتي أهل بيتي و إنّهما لن يفترقا حتي يردا عليّ الحوض» (وسائل الشيعه، ج ۲۷، ص ۳۳؛ الدر المنثور، ج ۷، ص ۳۴۹).