عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > تحلیل استاد وکیلی از مخالفت دکتر حسن عباسی با حکمت متعالیه

تحلیل استاد وکیلی از مخالفت دکتر حسن عباسی با حکمت متعالیه

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام از جناب آقای وکیلی تقاضامندم تحلیل و نظر خود را درباره سخنان آقای عباسی در مخالفت با حکمت متعالیه بیان نمایند .

حاج شیخ محمد حسن وکیلی
پاسخ:۱

بنده سابقاً‌هم به شکل حضوری و در مجلس خصوصی نیز مطالب ایشان را شنیده بودم. بحث‌های ایشان از سر غیرت نسبت به دین و توهّم مخالفت فلسفه با دین است و مشکل اصلی ایشان آن‌ است که هیچ تصوری صحیحی از حکمت متعالیه ندارند. فلسفه از دیدگاه ایشان همان فلسفه ارسطوئی یونان باستان آن هم به قرائت غربیان است که فلسفه یونانی ارسطوئی را نوعی فیزیک می‌دانند. درخت فلسفه و ... همه از همین قسم است. ایشان با مبانی توحیدی فلسفه ملاصدرا اصلا آشنا نیستند و جالب است که می‌پندارند فرمایشات ارزشمند رهبر فقید انقلاب قدس سره در سرّالصلوة و چهل حدیث و ... مطالبی است فراتر از حکمت متعالیه.

اگر کسی حوصله به خرج دهد در طی حدود ده بیست جلسه مطالبی را درباره آشنائی با حکمت متعالیه خدمت ایشان عرض کند سوء تفاهم ایشان برطرف می‌شود.