عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > اهل توحید کسانی را شفاعت می‌کنند؟

اهل توحید کسانی را شفاعت می‌کنند؟

در كتاب‌ توحيد مجلسى ضمن بحث در حالات موحدين چنين عبارتى از رسول اكرم بيان مى‌كند: «و ان اهل التوحيد ليشفعون فيشفعون». بيان فرماييد كه اهل توحيد براى چه دسته‌اى شفاعت مى‌كنند؛ براى غير موحدين كه ممكن نيست و درباره خود موحدين هم كه درست نيست زيرا موحدين خود شفيع‌اند، پس براى چه كسى شفاعت مى‌كنند؟

علامه سید محمد‌حسین طباطبائی
پاسخ:۱

منبع: بررسى‌هاى اسلامى(به كوشش سيد هادى خسرو شاهى)، ج‌۲، ص: ۲۱۷

روايت «و ان اهل التوحيد ليشفعون فيشفعون» به يكى از دو معنا قابل حمل است.

يا مراد از اهل توحيد كملين از موحدين و علما همه است، به دلالت آيه كريمه‌ «وَ لا يَمْلِكُ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ الشَّفاعَةَ إِلَّا مَنْ شَهِدَ بِالْحَقِّ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ» و آيه «إِلَّا مَنْ أَذِنَ لَهُ الرَّحْمنُ وَ قالَ صَواباً» يا مراد شفاعت موحدين است نسبت به مستضعفين و آنان كه خداى متعال در حقشان مى‌فرمايد:

«مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللَّهِ إِمَّا يُعَذِّبُهُمْ وَ إِمَّا يَتُوبُ عَلَيْهِمْ» و مستضعفين به حس به ظاهر اكثريت بشر را تشكيل مى‌دهند.