عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > اساتید اخلاق چه نقشی در تکامل انسان دارند؟

اساتید اخلاق چه نقشی در تکامل انسان دارند؟

اساتيد اخلاق، چه نقشي در تكامل انسان دارند؟

ناشناس
پاسخ:۱

منبع: نسيم انديشه دفتر اول - صفحه ۱۱۰


به طور حتم استاد و مربي نقش مهمي در تكامل انسان دارد؛ ليكن «آنكه يافت مي‌نشود آنم آرزوست».

راهنما يا استاد، علاوه بر آگاهي به كليات، بايد روانشناس خوبي هم باشد تا خصوصيات اشخاص مختلف را درك كند، زيرا بعضي كارها براي عده‌اي خوب و براي ديگران بد است؛ براي مثال همه داروها براي همه افراد خوب نيست. دارويي كه براي يكي شفاست، براي ديگري سمّ است. بعضي پژوهش‌گران پزشكي سالها پيش اعلام كردند كه ۲۵۰۰ نوع سردرد را كشف كرده‌اند و شايد اكنون اين رقم به ۵ هزار نوع هم رسيده باشد. اين فقط گوشه‌اي از بدن ماست؛ امّا روح اسرار اعجاب آميزتري نيز دارد.

خلاصه سخن اينكه استاد و راهنما بايد از خصوصيات روحي انسان آگاه باشد و به شما بگويد كه فلان كار براي تو، اين‌گونه خوب است و براي فلاني آن‌گونه. اگر استادي چنين خصوصياتي داشته و در تمام لحظات راهنماي انسان باشد، نعمتي است كه متأسفانه بسيار كم نصيب آدم مي‌شود!