عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
پرسش و پاسخ
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > پرسش و پاسخ > آیا معرفت و لقای پروردگار همان معرفت معصومین علیهم‌السلام است؟

آیا معرفت و لقای پروردگار همان معرفت معصومین علیهم‌السلام است؟

آيا مى‌توانيم بگوييم مراد از معرفت و لقاى پروردگار همان معرفت معصومين عليهم السلام است كه فرمودند «معرفتى بالنورانيه معرفةاللَّه» ؟

احاديث بسيارى در اصول كافى و بصائرالدرجات‌ راجع به خلقت ائمه اطهار عليهم السلام و مقام نورانيّت ايشان رسيده كه از بعضى از آنها برمى‌آيد كه نخستين مخلوقات پروردگار ايشان‌اند و هم‌چنين از احاديث ديگر و زيارات جامعه، چنين مستفاد مى‌شود كه آن حضرات عليهم السلام اسماءاللَّه، وجه‌اللَّه، يداللَّه، جنب‌اللَّه مى‌باشند، با توجه به اين احاديث، آيا مى‌توانيم بگوييم مراد از معرفت و لقاى پروردگار همان معرفت معصومين عليهم السلام است كه فرمودند:

«معرفتى بالنورانيه معرفةاللَّه»

تقاضا مى‌شودچگونگى جمع بين اين احاديث و احاديثى را كه صريح در معرفت پروردگار است، بيان فرماييد؟

علامه سید محمد‌حسین طباطبائی
پاسخ:۱

منبع: بررسى‌هاى اسلامى(به كوشش سيد هادى خسرو شاهى)، ج‌۲، ص: ۲۰۷

مقام نورانيت حضرات مقام كمال ايشان است كه بالاترين مرتبه كمال ممكن مى‌باشد و اين‌كه وارد شده كه آن حضرات اسماءاللَّه، وجه‌اللَّه، يداللَّه، جنب‌اللَّه مى‌باشند كه عميق‌ترين بحث‌هاى توحيدى است كه بيان تفصيلى آن در اين مختصر نمى‌گنجد، آنچه به‌طور خلاصه در لفافه اصطلاح علمى مى‌توان بيان كرد اين است كه آن حضرات مظهر تام اسماء و صفات خداوندى بوده، داراى ولايت كليّه و مجراى فيض‌الهى مى‌باشند. شناختن ايشان، شناخت خدا عزّ اسمه است.