عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتپرسش پاسختماس با ما
تلگرام

نماز سلمان

تغییر عنوان از: نماز حضرت سلمان
انتشار: شنبه ۲۴ رجب ۱۴۳۵
فهرست
  • ↓۱- چگونگی نماز سلمان‌ در اول ماه رجب در بیانات مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی
  • ↓۲- مقدار ثواب اعمال نمايانگر ارزش آن اعمال است‌
  • ↓۳- چگونگی نماز سلمان در روز پانزدهم رجب
  • ↓۴- چگونگی نماز سلمان در روز آخر رجب

چگونگی نماز سلمان‌ در اول ماه رجب در بیانات مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

سيد قدّس سرّه در اقبال روايت نموده است كه سلمان فارسى گفت:

روز آخر جمادى الاخرى در وقتى كه پيش از آن هيچگاه در آن وقت به ديدن رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم نرفته بودم، بديدنش رفتم. حضرت فرمودند: سلمان تو از ما اهل بيت هستى. نمى‌خواهى تو را از چيزى آگاه نمايم؟ گفتم: چرا، مى‌خواهم، پدر و مادرم فداى تو، ای رسول خدا - اى سلمان هيچ مرد مؤمن يا زن مؤمنى در اين ماه (ماه رجب) سى ركعت نماز نمى‌گزارد كه در هر ركعتى فاتحه الكتاب را يك بار، قل هو اللّه احد را سه بار و قل يا أيها الكافرون‌را سه بار بخواند مگر اين كه خداوند متعال هر گناهى را كه در خردسالى يا بزرگسالى مرتكب شده، براى او پاك كرده و مانند پاداش كسى كه تمام اين ماه را روزه گرفته به او عطا مى‌كند، در نزد خداوند تا سال آينده از نمازگزاران نوشته شده و هر روز عمل شهيدى از شهداى بدر براى او بالا مى‌رود. و در عوض هر روز از آن كه روزه مى‌گيرد، عبادت يك سال براى او نوشته شده و هزار درجه بالا مى‌رود. و اگر تمام ماه را روزه بگيرد خداوند او را از آتش نجات داده و بهشت را براى او قرار مى‌دهد. اى سلمان اين‌ها را جبرئيل به من اطلاع داد. و گفت: اى محمد اين علامتى بين شما و منافقين است زيرا منافقين اين نماز را نمى‌خوانند.

- اى رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم مرا از چگونگى خواندن و زمان آن آگاه كن - سلمان در اول آن (رجب) ده ركعت بجا مى‌آورى، در هر ركعت سوره «فاتحه» يك بار و«قل هو اللّه احد»سه بار و«قل يا أيها الكافرون»را سه بار مى‌خوانى و هنگامى كه سلام - نماز را - دادى، دستهايت را (به دعا) بلند مى‌كنى و مى‌گويى:«لا إله إلا اللّه وحده لا شريك له، له الملك و له الحمد يحيي و يميت و هو حيّ لا يموت بيده الخير و هو على كلّ شي‌ء قدير اللّهمّ لا مانع لما اعطيت و لا معطي لما منعت و لا ينفع ذا لجدّ منك الجدّ» سپس دستهايت را بصورتت بكش».

دنباله روايت در هنگام بيان اعمال وسط و آخر ماه خواهد آمد.

كسى كه اسلام را تصديق نموده و به پيامبر راستگو صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ايمان دارد، حتما مشتاق عمل بامثال اين عبادات - كه اخبار رسالت پرده از ثوابهاى زياد آن كه عقل از آن به شگفت مى‌آيد، برداشته - مى‌گردد.

پرسش و پاسخ‌

اكنون اين سؤال پيش مى‌آيد كه آيا مى‌توان در مورد عدم صحت سند اين روايت بحث كرد يا نه؟ جواب اين است كه به دو جهت درست نيست در مورد عدم صحت سند آن بحث نمود:

[۱ -] چيزى كه اين اندازه بزرگ و مهم باشد احتمال آن كافى است در حالى كه صادر شدن اين اخبار مظنون و مورد گمان بوده و از احتمال بالاتر است.

[۲ -] در روايات معتبر بسيارى آمده است كه اگر كسى ثواب عملى را بشنود و بخاطر ثوابش آن را انجام دهد، خداوند آن ثواب را به او عطا مى‌كند گرچه آن گونه نباشد كه او شنيده است. بنابراين، اين اخبار معتبر هر عذرى را از جهت سند قطع مى‌كند.

و اى عاقل نهايت سعى و كوشش خود را بكار گير. زيرا عقلا در بدست آوردن فوايد بزرگ كسالتى از خود نشان نمى‌دهند. در مقابل تو روز بسيار ترسناكى است، با ترسها و خطرهاى بزرگ كه در اين روز نيازمندترين افراد خواهى بود و چه مى‌دانى شايد در اين روز به يك كار خوب احتياج داشته باشى تا در موقع حساب كارهاى خوب تو بيشتر بوده و با فضل خدا وارد بهشت شوى ولى همين يك كار خوب را نيافته و پدر و فرزندانت نيز كه عمر و مال و حتى دين خود را فداى آنان نمودى آن را به تو نمى‌دهند. «روزى كه مال و فرزندان سودى نمى‌رسانند.»«»

مقدار ثواب اعمال نمايانگر ارزش آن اعمال است‌

ثوابهايى كه در اين روايات آمده سبب نمى‌شود كه اهل فضل نتوانند در نيت خود، فقط شايستگى خداوند را در نظر گرفته و يا براى اين دسته گفتن اين ثوابها بى‌ثمر باشد. زيرا كسى كه بخاطر شايستگى خداوند عبادت مى‌كند، نه بخاطر پاداش، با شنيدن اين روايات مى‌تواند مقدار محبوبيت اين اعمال را نزد خداوند فهميده و براى بدست آوردن رضايت او بيشتر تلاش كند.

چگونگی نماز سلمان در روز پانزدهم رجب

روز پانزدهم و قسمت دوم نماز سلمان رحمه اللّه‌

از كارهاى بسيار مهم در اين روز خواندن ده ركعت از نماز سلمان محمدى صلّى اللّه عليه و آله و سلّم است. كيفيت اين نماز همانطور است كه در روز اول ماه خواند، ولى فرقش با روز اول اين است كه بعد از سلام هر دو ركعت نماز، دستهاى خود را به دعا بلند كرده و بجاى دعايى كه در روز اول ماه گفتيم اين دعا را مى‌خواند«لا إله إلا اللّه وحده لا شريك له، له الملك و له الحمد يحيي و يميت و هو حيّ لا يموت بيده الخير و هو على كلّ شي‌ء قدير إلها واحدا أحدا فردا صمدا لم يتخذ صاحبة و لا ولدا»

سپس دستهاى خود را به صورتش مى‌كشد.

چگونگی نماز سلمان در روز آخر رجب

روز آخر و قسمت سوم نماز سلمان رحمه اللّه‌

مرحله مهم ديگرى كه در اين ماه براى سالك وجود دارد روز آخر اين ماه است.

از مهمترين اعمال اين روز خواندن قسمت سوم نماز سلمان رحمه اللّه - كه در مطالب روز اول شرح آن گذشت - مى‌باشد. قسمت سوم آن نيز مانند دو قسمت پيشين ده ركعت است جز اين كه بجاى دعاهاى قبل بين هر دو ركعتى اين دعا را مى‌خواند:«لا إله إلا اللّه وحده لا شريك له له الملك و له الحمد يحيي و يميت و هو حيّ لا يموت بيده الخير و هو على كلّ شي‌ء قدير و صلّى اللّه على سيّدنا محمّد و آله الطّاهرين و لا حول و لاقوّة الا باللّه العليّ العظيم.»

عناوین دیگر این نوشتار
  • نماز سلمان (عنوان اصلی)
  • نماز سلمان فارسی
  • نماز حضرت سلمان