عرفان و حکمت
عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت
تبیین عقلی و نقلی عرفان و حکمت و پاسخ به شبهات
صفحه‌اصلیدانشنامهمقالاتتماس با ما

المراقبات

انتشار: سه‌شنبه ۲۱ ذی‌القعده ۱۴۳۵- بروزرسانی: شنبه ۲۰ شعبان ۱۴۳۷

رهبر کبیر انقلاب آیةالله العظمی خمينى:

... و از علماى معاصر كتب شيخ جليل القدر عارف باللّه حاج ميرزا جواد ملكى تبريزى قدس سرّه را مطالعه كن.

علامه طباطبائى:

اين كتاب درياى لبريزى است كه در سنگ و پيمانه نگنجد و مؤلف آن پيشواى والا مقامى است كه بلنداى شخصيت او با هيچ مقياسى قابل اندازه‌گيرى نيست.

تقريظ مرحوم علامه طباطبائى رحمه اللّه بر كتاب المراقبات‌

بسمه تعالى خداوندا پروردگارا نامهاى نيك، برترين نشانه‌ها، بزرگى و نعمتها فقط از آن توست. همانگونه كه تو خود را ستودى تو را ستايش نموده و همانطور كه خود را مدح نمودى تو را مدح مى‌كنيم. بر بنده و رسولت محمّد و آل او صلّى اللّه عليه و آله و سلّم درود مى‌فرستيم. پروردگارا از تو مى‌خواهيم دلهاى ما را پس از هدايت، گمراه ننموده و رحمت خود را نصيبمان سازى كه فقط تو داراى بخشش فراوانى.

چند سطرى درباره كتاب اعمال سال [۱] تأليف پيشواى طايفه، حجت حق، آيت اللّه، مرحوم حاج ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى - قدس اللّه روحه - مى‌نويسم نه با اين هدف كه اين كتاب گرانسنگ يا مؤلف بزرگ آن را بستايم، زيرا اين كتاب درياى لبريزى است كه در سنگ و پيمانه نگنجد و مؤلف آن پيشواى والا مقامى است كه بلنداى زياد شخصيت او با هيچ مقياسى قابل اندازه‌گيرى نيست، و ناتوانى، عذرى موجّه، و يأس از رسيدن به مقصد، براى استراحت كافى است، بلكه با هدف تذكر به برادران و دوستان و سروران صادق و با صفا. كه «تذكر براى مؤمنين سودمند است.»[۲] برادرانم زندگى دنيا بازيچه‌اى بيش نبوده و زندگى حقيقى سراى آخرت است. انسان در زندگى پست دنيا وظيفه‌اى جز آماده شدن براى زندگى آخرت، پيمودن راه نزديكى به خداوند، پيشه كردن بندگى و تواضع در مقابل خدا ندارد. حجابى بين او و پروردگارش نيست. و چاره‌اى جز ايستادن در پيشگاه خداوند نمى‌باشد.

بنابراين انسان بايد در جايگاه نياز ايستاده و علامت بندگى را در خود آشكار نمايد، به پروردگار عزّت روى نموده و متوجه ساحت بزرگى و عظمت او شود و با نامها و صفات نيكوى او و بوسيله دعا به او نزديكى جويد، و با مراقبت در روزها و شبهاى مختلف و ماهها و سالها به او متوسل و خود را در مسير وزش بادهاى انس و نسيمهاى قدس او قرار دهد. چنانكه فرمود صلّى اللّه عليه و آله و سلّم: در طول زندگانى شما نسيمهايى از رحمتهاى پروردگار مى‌وزد، بهوش باشيد به آن رو كنيد و به آن پشت نكنيد.

بجان خودم سوگند، روش گذشتگان مقرّب و روندگان راه بندگى، يعنى محمّد و آل پاك او و ساير پيامبران، راستگويان، شهدا و صالحين همين بوده است. و آنان چه همراهان خوبى هستند.

كتابى كه پيش رو داريد از بهترين كتابهايى مى‌باشد كه در اين زمينه نگارش يافته است. در اين كتاب لطايفى كه اهل ولايت خدا از آن مراقبت نموده و نكات ظريفى كه در دل سرگشتگان محبت خدا خطور نموده و تمام مطالبى كه مربيان درباره عبادت خدا فهميده‌اند، وجود دارد. خداوند مرقد مؤلف بزرگ آن را نورانى، از بارانهاى رحمت و بخشش خود بر آن سيراب و او را به پيامبر و آل پاك او ملحق نمايد.

محمّد حسين طباطبائى [۳]

پانویس

۱. نام دیگر کتاب المراقبات

۲. ذاريات. آيه ۵۵.

۳. ترجمه‌المراقبات ص : ۱۹ تا ۲۱

مربوط به دسته های:معرفی کتاب -