عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
اخبار
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > اخبار > همایش بزرگداشت حکمت و حکمای خراسان برگزار شد

همایش بزرگداشت حکمت و حکمای خراسان برگزار شد

انتشار: پنج‌شنبه ۱۵ رجب ۱۴۳۵ - بروزرسانی: جمعه ۱۶ ربیع‌الثانی ۱۴۳۶

نخستین همایش بزرگداشت حکمت و حکمای خراسان صبح امروز به مناسبت نخستین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله سیدمحمدعزالدین حسینی زنجانی در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش پایگاه عرفان و حکمت در پرتو قرآن و عترت به نقل از خبرگزاری ایسنا، در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی مسعودی، رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، اظهار کرد: این عالم جلیل القدر انسانی تکلیف‌مدار ، وظیفه‌دان و آگاه به زمان بود که حکمت، فقاهت و سیاست را با هم در آمیخته و تندیسی از عالم ربانی را برای همگان به نمایش درآورده بود.

حضرت آیت‌الله زنجانی(ره) در طول حیات علمی خود می‌خواهد به همه بفهماند که فلسفه از زندگی خارج نیست و دوران آن به سر نیامده است.

وی ادامه داد: عبودیت او از بینش روشنش مایه‌ور می‌شد و در قله فقاهت نه برای رساله‌نویسی که برای آوردن دین در زندگی مردم تلاش می‌کرد و کلید شناخت امثال او را باید در اندیشه‌های فرهنگی دینی جست.

حجت الاسلام والمسلمین مسعودی تصریح کرد: خون جاری در رگ‌های این عالم بزرگ از تکلیف‌بانی جریان می‌گرفت و به دور از هرگونه هوا و جاه زندگی او به طور کامل شرح تاریخ حکمت و فلسفه و سرّ راست‌قامتی حوزه‌های علمیه در چند قرن اخیر بود.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: حضرت آیت‌الله زنجانی(ره) در طول حیات علمی خود می‌خواهد به همه بفهماند که فلسفه از زندگی خارج نیست و دوران آن به سر نیامده است.

وی افزود: این عالم جلیل‌القدر می‌خواهد به ما نشان دهد که حکمت صدرایی مکتبی است واحد و منسجم که در هر دوره می‌تواند خود را با شرایط سازگار کند و پیروان آن این شجاعت و سنت‌شکنی را دارند که در غوغای تفکرات الحادی مشعلی برافروزد که روشنی را به چشم‌ها فروریزد و در مزرعه جان مؤمن این باور را می‌رویاند که اسلام اگر از سرچشمه اصلی خود گرفته شود، توانایی سازگاری با شرایط هر زمان را دارد و می‌تواند هر بن‌بستی را از میان بردارد.

حجت الاسلام مسعودی خاطر نشان کرد: امیدواریم که حوزه علمیه گران‌سنگ خراسان بتواند قدردان شخصیت‌های والایی چون حضرت آیت‌الله زنجانی(ره) باشد و زمینه را برای رشد مکتب فکری این عالمان بزرگ فراهم نماید.