عرفان وحکمت
در پرتو قرآن وعترت
اخبار
 • مقاله

  بخش مقالات و یادداشتها دربرگیرنده نوشته‌های علمی‌ای است که شرائط درج در بخش دانشنامه را ندارد.
  مقاله متنی علمی است که نسبة طولانی و دارای ارجاعات و تحقیق باشد.
  یادداشت یا فیش متن علمی کوتاهی است که می‌تواند در دراز مدت تأمین کننده محتوای یک مقاله باشد.
 • دانشنامه

  دانشنامه، به ارائه مباحث علمی کلی و جامع مربوط به یک مدخل می‌پردازد.
  منظور از مدخل در اینجا یک اصطلاح (مانند: توحید افعالی، اعیان ثابته و...) یا اسم خاص (کتاب، شخصیت و ...) یا موضوع خاص (مانند: ادله وحدت وجود، تاریخ فلسفه، ...) است که به طور طبیعی در فضای مجازی مورد جستجو قرار می‌گیرد.
  در ذیل مدخل‌ها می‌توانید به فهرست مقالات، یادداشتها و پرسش و پاسخهای مرتبط با آن موضوع نیز دست پیدا کنید. بخشی از محتوای مدخل‌ها برگرفته‌ای از یک متن دیگر است که می‌توانیداز طریق عنوان «متن اصلی» به آن مراجعه کنید.
عرفان و حکمت > اخبار > رونمایی از کتاب فقیه عاشق > رونمایی از کتاب فقیه عاشق؛ عشق از نگاه امام خمینی ره

رونمایی از کتاب فقیه عاشق؛ عشق از نگاه امام خمینی ره

انتشار: یکشنبه ۲۳ شعبان ۱۴۳۵

کتاب «فقیه عاشق؛ عشق از نگاه امام خمینی ره، نوشته علیرضا برازش در خانه اندیشمندان علوم انسانی رونمایی شد.

علیرضا برازش، نویسنده این اثر پژوهشی، در این مراسم گفت: از چند سال پیش تلاش کردم که احادیثی را درباره عشق به خدا جمع‌آوری کنم. در آن زمان احساس می‌کردم کسانی که در عبادت خود پا فراتر از جهنم و بهشت گذاشته‌اند و به فراتر از آن می‌اندیشند، آن عبادتشان عاشقانه است. کسی که روزه می‌گیرد تا از سوی خداوند پاداش بگیرد، مشرک نیست ولی از دیدگاه عرفانی دچار شرک خفی شده است.

برازش در ادامه گفت: حضرت امام ره فقیه و از سویی دیگر عارف هم بودند؛ ولی جنبه وجودی و شعر عاشقانه ایشان پنهان مانده بود. اگر نسل امروز ما بخواهند حضرت امام ره را به خوبی درک کنند، باید بدانند که امروز اگر ما افغانستان و عراق نیستیم یا در دام فرهنگ غرب غرق نشدیم، به دلیل وجود امام خمینی ره است. پس باید همه جنبه‌های امام را بررسی کرد. اگر کسی زیبایی‌های وجود امام راحل را بررسی کند، به امام خدمت کرده است.

در ادامه این مراسم، دکتر علیزاده، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و پژوهشکده امام خمینی ره، گفت: کتاب آقای برازش یک عنوان اصلی و یک عنوان فرعی دارد، عنوان اصلی «فقیه عاشق» و عنوان فرعی، «عشق از نگاه امام خمینی ره» است.

او ابرازداشت: البته کل این کتاب در خدمت عنوان فرعی است، امام عناوین مختلفی داشتند. ایشان فقیه، عارف، سیاستمدار و فیلسوف بودند. اگرچه کتاب فلسفی از ایشان باقی نمانده است و بحث‌های فلسفی ایشان را شاگردانشان بیان می‌کنند. امام راحل در عرفان نظری هم اهل سیر و سلوک بود و هم نظریاتی جدید مطرح می‌کرد.

کتاب «فقیه عاشق؛ عشق از نگاه امام خمینی ره» با همکاری مؤسسه انتشارات امیرکبیر، پژوهشکده امام خمینی ره و انقلاب اسلامی و خانه اندیشمندان علوم انسانی رونمایی شد.

مربوط به دسته های: رونمایی از کتاب فقیه عاشق -